W ostatnią niedzielę Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości. W związku z tą okazją odbyło się wiele biegów, podczas których przed startem odśpiewywano hymn, biegacze byli ubrani w biało-czerwone barwy tak, że tworzyli ruchomą flagę Polski.
Zawodnicy AdRunaLine również brali udział w tych biegach. A, że było w czym wybierać rozjechali się po całej Polsce, a nawet i świecie!
W Poznaniu odbył się największy bieg w dniu 11 listopada w Polsce (największy także w całej historii biegów masowych). 3 Poznański Bieg Niepodległości ukończyło 22463 biegaczy! Co uplasowało stolicę Wielkopolski w pierwszej 30 biegów na całym świecie (pod względem frekwencji).
W rekordowym biegu wziął udział Jakub Geppert, który na 10 km trasie uzyskał czas 37 minut i 47 sekund.
W Luboniu, na południowych obrzeżach Poznania można było wystartować w 8 Lubońskim Biegu Niepodległości na dystansie 10 km. Z tej możliwości skorzystało aż trzech naszych reprezentantów. Najszybszym z nich był Radosław Pluciński, który w klasyfikacji generalnej zajął 11 miejsce z czasem 35:01. 56 sekund za Radkiem na mecie zameldował się Grzegorz Urbańczyk, który ukończył rywalizację na 15 miejscu (czas 35:57). Do chłopaków dołączył Tomasz Walkowiak, który na mecie pojawił się po 50 minutach i 53 sekundach. Wynik ten dał mu 636 miejsce na 1336 osób, które ukończyły rywalizację w podpoznańskim mieście.
Na północ od Poznania w oddalonych o ok. 30 km Obornikach także został zorganizowany Bieg Niepodległości. Tak jak w poprzednich imprezach, został rozegrany również na dystansie 10 km. Z pośród 568 osób kończących bieg, najszybciej pokonał ją nasz reprezentant Emil Dobrowolski. Potrzebował do tego 31 minut i 49 sekund! Na 36 miejscu uplasował się natomiast Adrian Łukasik, który na mecie zameldował się po 39 minutach i 47 sekundach. Do panów dołączyła jedynak kobieta w naszym zestawieniu. Dorota Przybylak zatrzymała zegarek z czasem 46:51, a wynik ten dał jej 177 miejsce (18 wśród kobiet).
Jeszcze dalej na północ w I Kołobrzeskim Półmaratonie Niepodległości wziął udział Michał Kubiak. I wygrał go! Wybiegał także nowy #PersonalBest, który od niedzieli wynosi 1 godzina 15 minut i 55 sekund.
Jak już zostało na początku wspomniane biegaliśmy nie tylko w Polsce…
W ramach maratonu w Bejrucie rozegrane zostały 50. Wojskowe Mistrzostwa Świata w maratonie. Na starcie królewskiego dystansu w stolicy Libanu stanął Marcin Chabowski. Zajął on doskonałe 2 miejsce w klasyfikacji wojskowej oraz 8 miejsce w klasyfikacji OPEN maratonu. Miejsca te zagwarantował sobie czasem 2:14:40.
Należy tu wspomnieć również o kobietach, które reprezentowały barwy Wojska Polskiego (nie są reprezentantkami AdRunaLine). Olga Ochal (2:38:14) została mistrzynią świata, a na drugim stopniu podium stanęła Aleksandra Lisowska z czasem 2:38:55.
Nasi rodacy dodatkowo znaleźli się na podium w klasyfikacji drużynowej. Panie zajęły pierwsze miejsce w składzie Olga Ochal, Aleksandra Lisowska, Karolina Pilarska (2:44:50, 6 miejsce), Monika Stefanowicz (2:57:58, 11 miejsce). Panowie natomiast zajęli drugie miejsce w składzie Marcin Chabowski, Arkadiusz Gardzielewski (2:21:38, 9 miejsce), Artur Pelo (2:38:13, 26 miejsce).
Polacy wywalczyli w sumie trzy medale w klasyfikacji indywidualnej oraz dwa w klasyfikacji drużynowej.
Polacy w tak ważnym święcie swojej ojczyzny pokazali, że nie gęsi, a dobrych maratończyków mają!
W Nowym Jorku w rekreacyjnym Biegu Niepodległości w Central Parku wziął udział Marcin Kęsy wraz z Marcinem Grabińskim. W USA obaj panowie pojawili się z okazji nowojorskiego maratonu, który odbył się tydzień wcześniej.
Wszystkim zawodnikom, którzy startowali w biegach niepodległości i w ten sposób upamiętnili tak piękną rocznicę, GRATULUJEMY! Wyniki na mecie oczywiście są ważne, ale najważniejsze jest to, że możemy oddawać się swojej pasji. Możemy wybierać gdzie chcemy startować. Jesteśmy WOLNI!