D - słowniczek AdRunaLine
68.jpg

Wielu amatorów (i nie tylko) sportu napotyka podczas swojej przygody z aktywnością nie do końca zrozumiałe słowa lub wyrażenia. Doprowadza to często do używania niektórych z nich w niekoniecznie odpowiednim momencie lub formie. W naszym słowniczku postaramy się przybliżyć znane i nieznane zwroty i zagadnienia. Niektóre oczywiste, a inne wręcz przeciwnie.

Sprawdź: A, B i C

Kolej na D!

Daniels Jack - w USA jest powszechnie uznanym autorytetem biegowym. Mówi się o nim „World’s best coach” czyli „Najlepszy trener na świecie. Autor cenionej książki o treningu długodystansowym "Bieganie metodą Danielsa".

Deficyt tlenowy - powstający w czasie pierwszych minut pracy niedobór tlenu w stosunku do zapotrzebowania na tlen podczas wysiłku fizycznego

Diadora - włoskie przedsiębiorstwo produkujące odzież oraz sprzęt piłkarski, kolarski, tenisowy oraz dla biegaczy, rugbystów i lekkoatletów. Założona została w 1948 jako firma produkująca buty do wspinaczki górskiej. W latach 60. XX wieku Diadora zaczęła produkcję sprzętu narciarskiego.

Doping - bodziec pobudzający zawodnika do najwyższego wysiłku. Może występować w postaci:

  • dozwolonej: zachęcanie do aktywniejszej walki za pomocą okrzyków, oklasków, śpiewów itp.
  • niedozwolonej: podawanie/przyjmowanie środków farmakologicznych (dopingowych) w celu pobudzenia organizmu, podnoszących jego wydolność fizyczną i psychiczną w sposób niedozwolony.

Dymorfizm płciowy - uwarunkowane genetycznie zróżnicowanie mężczyzn i kobiet, między innymi pod względem cech somatycznych, fizjologicznych i psychicznych.

Dynamometr - przyrząd służący do pomiaru siły rozwijanej przez mięśnie.

Dyskwalifikacja (DSQ) - pozbawienie prawa do dalszej walki lub nieuznanie danego wyniku z uwagi na naruszenie przepisów zawodów. Może też wystąpić, jako kara za przekroczenie statutów klubowych lub za użycie niedozwolonych środków dopingujących.

Dystans - wymierzony odcinek drogi, na którym odbywają się wyścigi.

DNF (did not finish) - zawodnik nie ukończył zawodów

DNS (did not start) - zawodnik nie wystartował

Inni kupili również
ARIZONA SINGLET STARTOWY DAMSKI
ARIZONA SINGLET STARTOWY DAMSKI

79,00 zł

LEGGINSY STARTOWE MĘSKIE - TZD
LEGGINSY STARTOWE MĘSKIE - TZD

85,00 zł

LOGO RĘKAWICZKI CZARNE
LOGO RĘKAWICZKI CZARNE

69,00 zł

ZAUFALI NAM:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl