Słowniczek AdRunaLine - B
34.jpg

Wielu amatorów (i nie tylko) sportu napotyka podczas swojej przygody z aktywnością nie do końca zrozumiałe słowa lub wyrażenia. Doprowadza to często do używania niektórych z nich w niekoniecznie odpowiednim momencie lub formie. W naszym słowniczku postaramy się przybliżyć znane i nieznane zwroty i zagadnienia. Niektóre oczywiste, a inne wręcz przeciwnie.

Bariera Szybkości – stan rozwoju szybkości charakteryzujący się ustabilizowaniem określonego działania ruchowego (np. biegu lub rzutu) na poziomie nie będącym maksymalnym poziomem dla danego osobnika. Przekroczenie tego stanu jest utrudnione nawet wówczas, gdy rozwój poziomu innych cech (np. siła mięśni, gibkość) pozwala rokować poprawę

Bezpośrednie Przygotowanie Startowe (BPS) – specjalny rodzaj mezocyklu w okresie startowym, którego celem jest adaptacja do warunków, w jakich będą rozgrywane priorytetowe zawody oraz pełna mobilizacja potencjalnych możliwości zawodnika na wyznaczony termin. W strukturze BPS wyróżnia się trzy fazy:

  1. Akumulacji, trwającej najczęściej 7-10 dni, w której powinna nastąpić odbudowa sił fizycznych i psychicznych zawodnika po cyklu poprzednich startów
  2. Intensyfikacji (14-28 dni), której celem jest stworzenie potencjalnych warunków do podniesienia na wyższy poziom formy sportowej, przez istotne zwiększenie obciążenia treningowego
  3. Przetwarzania (4-14 dni), mającej na celu uzyskanie szczytu formy oraz aklimatyzację do miejsca, czasu i warunków rozgrywanych głównych zawodów.

Beztlenowe procesy wysiłkoweanaerobowe (beztlenowe) procesy wysiłkowe.

Beztłuszczowa masa ciała (LBM – lean body mass) – masa ciała człowieka bez tkanki tłuszczowej podskórnej oraz tkanki tłuszczowej mięśni i narządów wewnętrznych. Twarzą ją: tkanka mięśniowa, narządy wewnętrzne oraz układ kostny. LMB informuje o ogólnej masie tkanki mięśniowej i może być wskaźnikiem jej zmian w różnych okresach treningu.

Bieg – cykliczny ruch lokomocyjny wywoływany pracą mięśni, będący obok chodu jednym z podstawowych sposobów naturalnego przemieszczania się człowieka. W kroku biegowym wyróżnia się fazę oporową i fazę lotu (nie występująca w chodzie).Siłą sprawczą ruchu lokomocyjnego jest odbicie. Równowagę pozycji biegowej zapewnia wyprostowany tułów i naprzemienna praca ramion i nóg. Prędkość biegu zależy od długości kroków i ich częstotliwości. Bieg jest podstawowym środkiem treningowym stosowanym w ramach przygotowania sprawnościowego we wszystkich dyscyplinach sportu. Konkurencje biegowe stanowią duża część programu zawodów lekkoatletycznych.

Bieg z narastającą prędkością (BNP) – jednostka treningowa stosowana głównie wśród długodystansowców. Podczas jej trwania należy stopniowo zwiększać tempo biegu, tak by zakończyć trening szybciej niż się go zaczęło.

Bieg tempowy – jednostka stanowiąca podstawowy środek treningowy w przygotowaniach do biegów średnich i długich. Kształtuje on wytrzymałość biegową. Podstawową informacją o treningu jest dystans i czas jego pokonania (np. 1000 m w czasie 4 minuty). Liczba biegów tempowych pokonywanych podczas jednego treningu zależy od ich długości, intensywności, okresu treningowego oraz poziomu wytrenowania zawodnika.

Bieżnia mechaniczna – ruchoma taśma umożliwiająca wykonywanie biegu w warunkach laboratoryjnych (sztucznych). Na bieżni mechanicznej można regulować kąt nachylenia oraz prędkość poruszania się taśmy, co umożliwia precyzyjne dawkowanie wysiłku fizycznego.

Biometeorologia sportu – dział meteorologii stosowanej, zajmujący się badaniem bezpośrednich i pośrednich wpływów pogody, klimatu i czynników kosmicznych na organizm zawodnika i uzyskiwane przez niego wyniki sportowe. Przedmiotem biometeorologii sportu są głównie zagadnienia: aklimatyzacji, lokalizacji obiektów i obozów sportowych oraz związane z tym zjawiska rytmiki występujące w organizmie zawodników.

BMI (wskaźnik masy ciała) - współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.

Wskaźniki:

< 18,5 – niedowaga

18,5–24,99 – wartość prawidłowa

≥ 25,0 – nadwaga

Body bulding system – metoda treningu siły mięśniowej opracowana w USA, stosowana głównie przez kulturystów w celu uzyskania dużego przyrostu masy mięśni.

Bodziec- czynnik świata zewnętrznego lub powstający w samym organizmie działający na receptory. Bodźcami mogą być czynniki chemiczne i fizyczne. W procesie treningu najistotniejszymi bodźcami kształtującymi sprawność, są tzw. środki treningowe. Do bodźców zaliczyć można także zmienne warunki treningu.

Budowa ciała – całokształt cech somatycznych ustroju, zdeterminowany ewolucją gatunku i rozwojem osobniczym, pozostającym pod wpływem czynników dziedzicznych i oddziaływania środowiska.

Inni kupili również

ZAUFALI NAM:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl